Oblačnost
Vertikální oblačnost
Vertikálně vyvinutá oblačnost, aneb do šířky a hlavně do výšky, je pro fotografy a tím pádem milovníky oblaků a oblohy, nejzajímavější oblačností co se nad našimi hlavami může ocitnout-vyvinout.
Tato mohutná oblačnost se může vytvořit z úplně čisté oblohy-přes malé obláčky, (kupovité) z...
Nízká oblačnost
Nízká oblačnost přináší drobné, ale i vydatné srážky. Je to vrstevnatá oblačnost, která pokrývá většinou celou oblohu a nemá žádný tvar, takže není ani na pohled nijak zajímavá. Vytváří tmu hlavně v obytných prostorech, ale ani venku není při jejím výskytu pořádné světlo.
Nízká oblačnost může sahat...
Střední oblačnost
Střední oblačnost, tedy oblaka pohybující se ve středních výškách, a to okolo 6000km a mají v názvu předponu -alto. Jedná se tedy o altostratus a altocumulus, česky vyvýšenou slohu a vyvýšenou kupu.
Oblačnost středního patra přináší již srážky a to oblačnost typu altostratus, tedy vrstevnatá,...
Vysoká oblačnost
Vysoká oblačnost je oblačnost, ze které se jednak nevyskytují srážky a jednak je tedy složena z ledových krystalků. A díky tomu vznikají v kombinaci této oblačnosti a slunečního svitu i pěkné optické jevy, hlavně halové jevy. Pokud ale výrazněji přibývá této oblačnosti, můžeme čekat příchod...
Oblačnost a srážky
Ze které oblačnost můžeme čekat srážky, ze které ne a nebo ze které můžeme čekat trvalé či prudké srážky:
Z oblačnosti typu cirrus, cirrostratus, cirrocumulus a altocumulus se srážky nevyskytují
Z oblačnosti typu altostratus můžeme čekat i výrazné srážky
Z oblačnosti typu cumulus...
Klasifikace oblačnosti
Klasifikace nebo jinými slovy rozdělení oblačnosti na typy, případně druhy oblaků. Základní klasifikaci nabízím v tomto článku-rozdělení oblačnosti do tří základních resp. nejzákladnějších typů: cirrus, stratus, cumulus. Co znamenají a jak se dále dělí se dočtete ve výčtu zde:
> Cirrus (vysoká...
Co je to oblačnost?
Oblačnost je vlastně vodní pára složená z vodních kapiček (malých) a nebo ledových krystalků. Oblačnost si můžeme předsavit jako páru a nejblíže ji máme při mlze. V horách se oblačnost často "válí" po kopcích a to platí tedy zejména o vyšších nadmořských výškách a pokud se dostaneme nad úroveň...